Jak nevyhořet

Prevence syndromu vyhoření

Doufám, že jste se při vyhodnocení testu příliš nevyděsili. Pravděpodobně vám vyšlo to, co o sobě stejně tušíte. Ani to nejvyšší skóre by vás nemělo odradit od zamyšlení se nad prevencí.

Prevence je vždy účinnější než následná léčba. To samozřejmě platí u syndromu vyhoření. Můžeme začít třeba tím, že nebudeme na své práci vyhledávat jen negativa. Zamyslete se, co pozitivního vám vaše práce přináší. Čas od času se zastavte a zeptejte se sami sebe a pravdivě si na otázky odpovězte. Byl by váš život bez vaší práce opravdu spokojenější? Nechyběly by vám vaše pracovní sociální kontakty? Nepostrádali byste některé své kolegy či kolegyně? Zkuste si vzpomenout, co vás na vaší profesi přitahovalo? V čem spatřujete smysl vaší práce?

Často zapomínáme, kolik pozitivního nám naše práce přináší. Je dobré si to připomenout a nevidět svou profesi jen černou optikou. Také si ale můžete uvědomit, že i přes vaši sebelepší snahu na vašem povolání již nic pozitivního nenacházíte a je opravdu čas změnit zaměstnavatele. Takové rozhodnutí vzhledem k prevenci dlouhodobého vyčerpání je určitě rozumným krokem.

Stáhněte si dokument "Prevence na úrovni organizace a jednolivce"

 

Supervize jako prevence syndromu vyhoření

Za účinný způsob prevence syndromu vyhoření jsou pokládány různé typy supervize.

Jak vám může pomoci supervize >

Jako prevence vyhoření je důležitá sebezkušenost, vzdělání, ale také uznání a ocenění, čehož se nám často nedostává.

Setkání s nezávislým odborníkem v podobě supervize, je v takovém případě nejen významnou formou podpory, ale také bohatým zdrojem sebepoznání a specifickou formou učení, kdy máme možnost hovořit o sobě, sdílet své starosti, obavy, ale i radosti a také své zkušenosti, znalosti a dovednosti s jejími dalšími účastníky.

FWT Homepage Translator